Žemėlapis „Pietų Lietuvos dirvožemiai“
Žemėlapio aprašymas
Lietuvos dirvotyros pradininko profesoriaus Viktoro Ruokio (1885-1971) moksliniame palikime Pietų Lietuvos dirvožemių žemėlapis M 1:200 000 iš 1937 m. paskelbtos monografijos. Monografija rengta dešimt metų. Monografijoje, abėcėlės tvarka vardijant kaimus, pateikiama informacija apie Pietų Lietuvos dirvožemius. Leidinyje pateikta naujų žinių apie dirvožemių savybes ir jų susidarymą, pakartojama paties autoriaus anksčiau sudaryta, monografijoje papildyta ir patikslinta Lietuvos dirvožemių klasifikacija.
Minėtame Pietų Lietuvos dirvožemio žemėlapyje skirtingomis spalvomis parodyti rupaus smėlio, smulkaus smėlio, priesmėlio, lengvo priemolio ir sunkaus priemolio dirvožemiai. Sutartiniais ženklais pažymėtos „lygumų, labai banguotų lygumų, pavienių šlaitelių ir kalvelių, tankių šlaitelių ir kalvelių, šlaitų ir kalvų“ reljefo teritorijos.
Autorius planavo sudaryti dirvožemio žemėlapį ir likusiai Lietuvos teritorijai, bet istoriniai to meto įvykiai planus pakeitė.
Kuo šis žemėlapis svarbus Lietuvai?
Profesoriaus Viktoro Ruokio sudarytas Pietų Lietuvos dirvožemio žemėlapis pirmas lietuviškas išsamus dirvožemio žemėlapis su daugiau nei 500 puslapių apimties paaiškinamuoju tekstu.