Lietuvos neotektoniškai aktyvių linijinių zonų žemėlapis
Žemėlapio aprašymas
Nors geologinėje praeityje Pabaltijo regione Ьūta stiprių žemės drebėjimų, dabartiniu geologiniu periodu Pabaltijo regionas, taip pat ir Lietuva, yra silpno seisminio aktyvumo teritorijoje. Vis gi turimi duomenys rodo, kad netolimoje praeityje Lietuvos ir gretimose teritorijose vyko gana stiprių žemės drebėjimų. Nuo 1616 iki 1987 m. Pabaltijyje ir Baltarusijoje užfiksuota apie 40 žemės drebėjimų, siekiančių iki 7 Ьаlų pagal Richterio skalę.
Svarbūs neotektoninės struktūros elementai yra neotektoniškai aktyvios linijinės zonos. Jos matomos pateiktuose žemėlapiuose. Šios zonos atspindi kristalinio pamato lūžius, didelio plyšiuotumo zonas. Linijinių zonų ilgiai svyruoja nuo 5-10 iki 100 km ir daugiau. Lietuvos teritorijoje išryskėja Šilutės-Kėdainių-Švenčionių, Vilniaus-Mažeikių, Tauragės-Šiaulių, Marijampolės-Rokiškio, Varėnos-Švenčionių, Tauragės-Mažeikių, Alytaus-Pakruojo linijinių zonų sistemos.
Kuo šis žemėlapis svarbus Lietuvai?
Neotektoninių struktūrų Lietuvoje ištyrimas yra svarbus dėl praktinių tikslų: hidrogeologinių tyrimų, naftos žvalgymo, geoekologinių sąlygų prognozavimui.